Badania kliniczne, prowadzone w Polsce mad skutecznością działania propolisu, potwierdzają jego wartości. Działa on harmonijnie na cały organizm, może być stosowany wewnętrznie i zewnętrznie.
Propolis działa na gronkowce, na rzęsistka pochwowego i dziecięcego, na grzyby chorobotwórcze, a także, choć nieco słabiej, na paciorkowce i błonicę. Jak wiadomo, bakterie szybko się uodparniają na antybiotyki farmaceutyczne. propolis ma tę przewagę, że nie daje bakteriom możliwości wytworzenia antyciał w ciągu jednego pokolenia. Stwierdzono, że najbardziej aktywny jest propolis pochodzący z topoli i brzozy.

Propolis :

– Niszczy i blokuje wszelkie drobnoustroje, bakterie, grzyby chorobotwórcze, wirusy, pierwotniaki.
– Zwalcza złośliwego, podstępnego gronkowca złocistego a także towarzyszące mu pryszczowate zapalenie jamy ustnej, czyli pleśniawki.
– Wzmacnia organizm w stanach osłabionej odporności, zmęczenia, wyczerpania.
– Ma zdolność wychwytywania wolnych rodników, uszkadzających cząsteczki białka i DNA w organizmie, mogą one być przyczyną poważnych schorzeń np. choroby wrzodowej dwunastnicy, reumatoidalnego zapalenia stawów, miażdżycy.
– Hamuje wzrost komórek nowotworów, zwłaszcza szyjki macicy, piersi, wątroby, czerniaka złośliwego, okrężnicy, nerek. Zmniejsza skutki uboczne chemio i radioterapii.
– Pomaga w leczeniu nieżytów i chorób wrzodowych żołądka.
– Działa znieczulająco, również miejscowo.
– Pielęgnuję cerę trądzikową, działając przeciwbakteryjnie i regenerująco.
– Pomaga w leczeniu reumatoidalnego zapalenia stawów.
– Łagodzi objawy stanu zapalnego narządu ruchu – ból, obrzęk, zmniejsza ograniczenia ruchomości stawów.

To tylko niektóre z właściwości tego cudownego środkach. Sięgajmy po propolis!