Miód wielokwiatowy

Działa dobrze przy różnego rodzaju alergiach, np. w katarze siennym. Amerykanin dr William G. Petersov radzi alergikom używanie miodu wielokwiatowego, pochodzącgo z terenu oddalonego do 10 kilometrów od miejsca zamieszkania. Przeprowadzeniie kuracji miodowej zaleca się rozpocząć od spożywaniia 1 łyżki miodu dziennie i stopniowe zwiększanie dawki aż do 15 łyżek miodu. Potem dawkę należy obniżać aż do stanu wyjściowego. Taką samą kurację zaleca się przy dychawicy oskrzelowej.

Miód lipowy

Działa antyseptycznie i uspokajająco. dla wzmocnienia jego działania warto podawać go w herbacie z kwiatu lipowego. Leczy kaszel i zapalenie oskrzeli. Pomaga w stanach podniecenia nerwowego, przy niepokoju i bezsenności. Dzięki dużej zawartości olejków eterycznych niszczy drobnoustroje występujące na błonach śluzowych dróg oddechowych, zwłaszcza nosa i gardła. Zanotowano szczególnie silne działanie na bakterie gram-dodatnie (gronkowce, paciorkowce), gram-ujemne (klebsiella pneumoniae, escherichia coli) oraz grzyby drożdżoidalne chorobotwórcze dla człowieka. Produkt ten wywiera ponadto działanie napotne, przeciwgorączkowe, przeciwskurczowe, przeciwkaszlowe i wykrztuśne.

Miód gryczany

Używa się go w stanach wyczerpania. Zaleca się go przy erwicach i złamaniah kości ( sprzyja tworzeniu się kostniny ). Szczególnie cenione jest korzystne oddziaływanie miodu gryczanego w zapobieganiu i leczeniu chorób serca i układu krążenia, zwłaszcza na podłożu miażdżycowym. Miód gryczany także jest bogatym źródłem witaminy C. Nie bez znaczenia w chorobach serca jest również duża zawartość magnezu w tym produkcie w postaci łatwo przyswajalnej przez organizm.

Miód spadźowy

Bogaty jest w żywicę i olejki eteryczne, szczególnie z drzew szpilkowych, dają znakomite wyniki w leczeniu chorób dróg oddechowych, przy zaburzeniach w przemianie materii. Nadają się do wspierania leczenia gruźlicy i zapalenia płuc. Zalecane są w cukrzycy, w przewlekłych katarach, przy astmie, pozytywnie wpływają na układ moczowo-płciowy i są korzystne w leczeniu kamicy nerek. Działają regulująco przy leczeniu hemoroidów i zakrzepicy żył.