Czy wiecie, że w 100 g pyłku znajduje się tyle potrzebnych organizmowi człowieka aminokwasów, ile zawiera pół kilograma wołowiny, lub 7 jaj. 30 g pyłku pokrywa dzienne zapotrzebowanie człowieka na aminokwasy – związki organiczne i zasadowe stanowiące podstawowy element budowy wszystkich białek.
Pyłek to produkowane przez rośliny, męskie komórki rozrodcze – drobiny w kształcie kulek, trójkątów, wielokątów, dzwonków. Pszczoła siada na kwiecie i strąca na siebie pyłek, i zlepia cenną wydzieliną ze swojego organizmu przenosząc go do ula. Pyłek w miodzie naprowadza na jego pochodzenie i źródło pożytku.
Pyłek – tak jak miód – posiada mnóstwo właściwości leczniczych.
Pobudza układ krwionośny do wytwarzania hemoglobiny i czerwonych ciałek. Jest cennym środkiem w zwalczaniu niedokrwistości, zwłaszcza u dzieci. Pyłek pomaga również w leczeniu przewlekłych zapaleń wątrąby, zarówno na tle bakteryjnym, jak i wirusowym. Poprawia strukturę anatomiczną i funkcjonowanie błony śluzowej żołądka, reguluje procesy przemiany materii. Jest cennym środkiem wzmacniającym stystem odpornościowy, obniża poziom cholesterolu, poprawia samopoczucie, działa uspokajająco.