Czy wiecie, że podczas wysiłku fizycznego organizm człowieka szybko traci od 1 do 4 litrów płynów. Już utrata wody wynosząca 2 % masy ciała obniża poziom tlenu i składników odżywczych w komórkach mięśniowych. Z potem wydzielana jest nie tylko woda, ale ważne dla życia składniki mineralne, jak sód, potas, wapń, magnez i chlor. Podczas bardzo ciężkiej pracy fizycznej straty potasu mogą wynosić do 4 g. Ta ilość nie może być uzupełniona zwykłym, urozmaiconym posiłkiem. Silne pocenie się może prowadzić do różnych zaburzeń, jak zawroty głowy, kłopoty z krążeniem, skurcze mięśni i zaburzenia naczyniowo-sercowe.
Dostarczenie odpowiednich ilości płynów jest najważniejszym sposobem regeneracji organizmu poddanego wysiłkowi fizycznemu. Czysta woda jest szybko wydalana z moczem. Jeśli napój zawiera składniki mineralne o składzie podobnym do płynów ustrojowych, utrata wody może być szybko wyrównana.
Najlepszym sposobem na utrzymanie sprawności jest picie podczas wysiłku i po nim napojów bogatych w elektrolity i węglowodany. Napoje powinny zawierać od 20 do 80 g węglowodanów w litrze. Do picia nadają się napoje składające się z wody mineralnej i soków owocowych, mieszane w proporcjach 1:1 lub 3:1 z dodatkiem 1 lub 2 łyżek miodu. Spory zasób energii dostarczą również herbaty ziołowe lub owocowe z dodatkiem świeżo wyciśniętego soku z cytryny i miodu. Miód dostarcza nie tylko węglowodanów ale także wzbogaca napój w składniki mineralne, które organizm traci wraz z wydzielanym potem.